Sigorta Hukuku

Sigorta Hukuku

Ticaret hukuku kapsamında özel bir hukuk dalı olan sigorta hukuku, sigorta ilişkisi ve sigortacılık ile ilgilenen işletmelerin çalışma esaslarını düzenleyen hukuk kurallarının bütününü teşkil etmektedir. Sigorta hukukunun kapsamı çok geniştir ve sigorta kapsamı ve sorumluluğu bakımından özel kişileri, tüzel kişileri ve aracı kurumları temsil eder. Sigorta teminatı kapsamındaki tüm tehlike ve tazminatlardan sigorta şirketi sorumlu olup, bu zararların tazmini Sigorta hukukunda yer alan hükümlere göre yapılır. Müşterinin sigorta poliçesinde belirtilen haklarının gecikmesi veya ödenmemesi halinde tarafların hak ve kanunlarının nasıl korunacağına sigorta şirketi karar verir.

Sigorta hukuku, hayatın her alanındaki sağlık, hayat, deprem, yangın, iş, konut, taşıt vb. riskleri kapsayan sigorta poliçelerinin sözleşmeye uygun olarak uygulanmasını sağlar. Para ve hapis cezası şeklindeki yaptırımlar, Sigortacılık hukukunun belirlediği yaptırımlardır.

Mücahit KÖKSAL Hukuk Bürosu olarak büromuz faaliyet alanlarımızdan biri de sigorta hukuku olup, müvekkillerimize sigorta davalarında hukuki danışmanlık ve acentelik hizmeti vermekteyiz.

Add a Comment

Your email address will not be published.

0

Hemen Randevu Al
WhatsApp Bilgi AL
Merhaba Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz.