İcra Ve İflas Hukuku

İcra Ve İflas Hukuku

Samsun İcra Ve İflas Hukuku Avukatı olarak hak, hukuk düzeni tarafından kişilerin korunan menfaatleridir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere hak, hukuk düzeninin korunması ve menfaat kavramını beraberinde getirdiği anlaşılmaktadır.

Günlük hayatta ticari veya ticari olmayan birçok ilişkide taraflar kurdukları işlemlerle haklar elde etmekte ve yükümlülükler üstlenmektedirler. Örneğin bir alış ve satış sözleşmesinde satıcı ürünün bedelini, alıcının ise ürünü talep etme hakkı vardır.

Hukuk düzeni tarafından borçludan beklenen davranış, borçlunun basiretli bir şekilde davranarak zamanında ve eksiksiz bir şekilde borcunu ödemesidir. Borçlu kişinin, borcunu zamanında ödememesi veya ödeyememesi sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Bu durumda alacağını zamanında tahsil edemeyen alacaklı alacağına kavuşabilmek için devletin cebri icra organlarına başvurur. Alacaklı böyle yapmayıpta alacağını borçludan kuvvet kullanmaya kalkarsa bu eski Türk Ceza Kanunu’nda İhkakı Hak dediğimiz suçu oluşturmakta iken şimdiki Türk Ceza Kanunu’nda yağma suçunu oluşturmaktadır.

İcra Ve İflas Hukuku nun diğer adı Cebri İcra hukuk kurallarına uymayan, yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişilerin bu yükümlülüklerini devletin zoruyla yerine getirilmesini sağlamaktadır. Bu yetkilerin kullanılması için oldukça geniş ve hukukçu olmayan kişiler için prosedürler bulunmaktadır.

Add a Comment

Your email address will not be published.

0

Hemen Randevu Al
WhatsApp Bilgi AL
Merhaba Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz.