Ceza Hukuku

Ceza Hukuku

Ceza Avukatı devletin ve kanunların verdiği cezaların genel amacı, suçların bozduğu kamu düzenini yeniden tesis etmek ve böylece failleri ıslah ederek topluma kazandırılmasıdır. Bu süreç ceza adalet sistemini oluşturmaktadır. Öte yandan, suçun gerçek gerçeğini ortaya çıkarmak için kullanılan ceza muhakemesi, suçun öğrenilmesiyle başlayıp, açılan kamu davası ve re sen yapılan araştırma ile varılan yargılama sonucunda, sanık veya sanıklar hakkında bir hüküm verilmesine kadar geçen süreci ifade etmektedir.

Bu süreç ne kadar özverili olursa olsun, ülkenin yargı mekanizması ne kadar denetlenirse denetlensin, yıllarca haksız yere hapsedilen ya da yıllarca yargılandıktan sonra beraat eden kişileri gerek medyadan gerek dışarıdan duymuş yada görmüşsünüzdür. Filmler, TV dizileri ve dramaların bile bu alanda çalışmaları var.

İlk derece mahkemeleri tarafından hatalı değerlendirme ve eksik inceleme neticesinde verilen mahkumiyet kararlarının Yargıtay tarafından çoğunlukla sanık lehine bozulduğunu ve sanıkların beraat ettiği hususu apaçık bir gerçektir. Ceza Hukukunun temel ilkeleri olan Masumiyet Karinesinin ve Savunma Hakkının Kısıtlanamayacağı ilkelerinin uygulamadaki önemini ortaya koymaktadır.

Ceza kovuşturmalarında savunma: Bir suçtan şüphelenilen kişinin iddia edilen suçu işlemediği veya iddia edilen suçtan daha az cezayı hak ettiğini veya fiilin hukuka aykırı olmadığı veya cezalandırılmaması gerektiği konusunda yetkili makam önünde ileri sürmektir.

Samsun Avukat Mücahit KÖKSAL Avukatlık Bürosu, Samsun ilinde Ceza Avukatı olarak gerek soruşturma aşamasında, karakolda ve Cumhuriyet Savcılığında ifade alımı sırasında hukuki yardım ve hazır bulunma ile Sorguda müvekkillerini temsil faaliyetinde bulunduğu gibi yine Sulh Ceza Mahkemesi, Asliye Ceza Mahkemesi, Ağır Ceza Mahkemesi ve Çocuk Mahkemesi’nde ceza avukatı olarak müvekkillerini taraf sıfatlarına göre Katılan, Mağdur, Müşteki Vekili veya Sanık müdafi olarak temsil etmektedir.

Add a Comment

Your email address will not be published.

0

Hemen Randevu Al
WhatsApp Bilgi AL
Merhaba Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz.